Pierwsze kroki – Ustawienia początkowe
Konfiguracja początkowych ustawień pozwoli Ci wykorzystać w pełni funkcjonalności systemu do prowadzenia EDM w Twojej codziennej pracy. Poniżej podpowiadamy, które początkowe ustawienia są kluczowe dla sprawnie działającego systemu oraz instruujemy, w jaki sposób należy je skonfigurować. Wszystko po to, aby maksymalnie ułatwić Twoją pracę.
1. Skonfiguruj Ustawienia główne
W panelu głównym wejdź w zakładkę „Ustawienia”, a następnie „Ustawienia główne”.
W konfiguracji Ustawień głównych pomoże Ci poradnik użytkownika pt. Pierwsze kroki – Konfiguracja systemu. Znajdziesz go również w Centrum Pomocy.
2. Uzupełnij dane o personelu medycznym
Wybierz z menu po lewej stronie zakładkę „Personel medyczny”, następnie „Lista”. W tym widoku będziesz mógł dodawać lekarzy, wybierając przycisk „Dodaj”.
3. Dodaj lekarzy pracujących w przychodni
Po wybraniu przycisku „Dodaj”, w widoku listy personelu masz przed sobą trzy kroki. Pierwszy krok to uzupełnienie danych podstawowych lekarza, którego chcesz dodać do listy personelu medycznego. Po uzupełnieniu danych podstawowych i wybraniu przycisku „Zatwierdź” przejdziesz do drugiego kroku – „Dokumenty”. Możesz tutaj wgrać niezbędne dokumenty – np. dyplomy, certyfikaty itp. Po wgraniu dokumentów i ich zatwierdzeniu przed Tobą ostatni krok – określenie indywidualnego cennika usług dla lekarza w widoku „Cenniki”. Aby dodać wizytę z cennikiem należy wybrać rodzaj wizyty, określić kwotę wpłaty pacjenta, w polu „Kwota personel” określić kwotę należną dla lekarza, natomiast w polu „Kwota przychodnia” – kwotę należną dla przychodni. Po wybraniu przycisku „Dodaj” usługa z cennikiem zostanie dodana do rozliczeń. Nie zapomnij o przycisku „Zatwierdź” na samym dole, aby wprowadzone dane zostały zapisane.
4. Zacznij tworzyć grafiki pracy lekarzy
Wybierz z menu po lewej stronie zakładkę „Harmonogram pracy”, a następnie „Grafik lekarzy”. Zobaczysz widok harmonogramu pracy w postaci intuicyjnej tabeli.
5. Utwórz grafik pracy dla każdego lekarza
Wybierz w polach na samej górze okna specjalizację, personel i datę. Harmonogram pracy dla lekarza ustalisz
za pomocą kliknięcia w obrębie wybranego gabinetu i zaznaczenia myszką obszaru godzinowego od – do. Zaznaczysz w ten sposób zakres godzin pracy lekarza w wybranym dniu, dla danego gabinetu.
Po zaznaczeniu obszaru na ekranie pojawi się okno „Dodawanie terminu”. W tym oknie określ czas pracy wybranego lekarza, czas jednej wizyty w minutach. Określ również, czy wizyty będą prywatne, czy w ramach NFZ, klikając na odpowiedni przycisk. Dodając poszczególne wizyty w obrębie dnia pracy lekarza będziesz mógł jeszcze określić rodzaj wizyty indywidualnie.
Zaznacz pole „Rejestracja on-line”, jeśli chcesz, aby ten rodzaj rejestracji był dostępny dla tego lekarza.
Zaznacz opcję „Powtarzaj”, jeśli chcesz powtórzyć grafik. Z rozwijanej listy w polu „Powtarzaj” wybierz, jak często chcesz powtarzać grafik. Jeśli chcesz oznaczyć koniec powtórzenia po określonej liczbie powtórzeń, wybierz tę liczbę w polu „Wystąpienia”. Jeśli chcesz powtarzać czas pracy lekarza do określonej daty, możesz ustawić datę końcową
w polu „Do dnia”. Na koniec wybierz zielony przycisk „Zapisz zmiany”, aby zatwierdzić grafik lekarza.
Możesz teraz dodać grafik dla kolejnych lekarzy. Aby to zrobić, powtórz opisane w tym punkcie kroki.
6. Skonfiguruj ustawienia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej
W zakładce „Ustawienia” wybierz „EDM”. Na ekranie zobaczysz wówczas panel „Ustawienia EDM”.
Możesz w panelu stworzyć szablony wizyt i badań dla każdego lekarza, wybierając jeden z dwóch przycisków: „Szablon wizyty” lub „Szablon badania”, a następnie wybierając zielony przycisk „Zapisz”.
7. Podaj dane do eWUŚ
W zakładce „Organizacja NFZ” w panelu bocznym wybierz „eWUŚ”, a następnie wybierz przycisk „Ustawienia”
w prawym górnym rogu panelu.
Wprowadź w formularzu wymagane dane, a następnie „Zapisz” wprowadzone zmiany.
8. Dodaj użytkowników
Aby dodać użytkowników, którzy będą korzystali z systemu, wejdź w zakładkę „Użytkownicy” w panelu bocznym.
Na ekranie pojawi się (jeszcze pusta) lista użytkowników. Wybierz niebieski przycisk „Dodaj”, aby dodać nowego użytkownika.
9. Wprowadź dane użytkowników i nadaj im uprawnienia
Wprowadź email, telefon, imię i nazwisko użytkownika. Nadaj użytkownikowi rolę.
Role użytkowników możesz skonfigurować w zakładce „Ustawienia główne” > „Role użytkowników”. Tam przypiszesz do każdej roli wybrane przez Ciebie uprawnienia. Jeśli wykonałeś wszystkie kroki opisane w poradniku „Pierwsze kroki – Konfiguracja systemu” – etap tworzenia ról masz już za sobą.
Po wybraniu jednej z wcześniej utworzonych ról, na liście uprawnień zaznaczą się przypisane do roli uprawnienia. Jeśli chcesz danemu użytkownikowi nadać dodatkowe uprawnienia (wykraczające poza rolę) – zaznacz odpowiednie pola. Uprawnienia nadasz wchodząc w poszczególne kategorie uprawnień m.in. Badania kliniczne, Dokumentacja Medyczna, Finanse i zaznaczając te moduły systemu, do których chcesz, aby dany użytkownik miał dostęp.
Jeśli chcesz mieć pewność, jakie nadajesz uprawnienia, najedź kursorem na ikonę pomocy po prawej stronie,
przy każdej zaznaczanej funkcji – wyświetlisz wówczas okno z podpowiedzią.
Gdy już nadasz roli uprawnienia, „Zatwierdź” wprowadzone zmiany.
Dalsze kroki nie są obowiązkowe, ale znacznie ułatwią i przyspieszą Twoją pracę
10. Dostosuj treści powiadomień SMS
Zrobisz to w zakładce „Ustawienia” > „Ustawienia główne”, następnie wybierając u góry ekranu „Powiadomienia SMS”. Możesz ustawić powiadomienia SMS dla pacjentów zapisanych na wizyty prywatne lub/i w ramach NFZ, zaznaczając odpowiednią opcję. Ustaw nagłówek, treść powiadomienia i podpis, personalizując jednocześnie Twoje wiadomości do pacjentów.
11. Uruchom dodatkowe integracje
Możesz zintegrować swój program z innymi platformami np. Znany Lekarz lub urządzaniami takimi jak drukarka fiskalna. W tym celu wybierz w panelu bocznym zakładkę „Ustawienia”, następnie wybierz kategorię „Integracje”. Wybierz integrację, która Cię interesuje i wejdź za pomocą przycisku „Ustawienia” do konfiguracji ustawień. Poszczególne integracje opisane zostały w oddzielnych poradnikach, które znajdziesz w Centrum pomocy.
12. Potrzebujesz migracji danych ze starego systemu?
Skontaktuj się z nami poprzez Centrum Pomocy. Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe.